Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
miody

Pasieka Podlaska Pszczółka - słodycz w słoikach

Podziel się

Miody z Pasieki Podlaska Pszczółka (Białystok)

W Białymstoku, a raczej na jego obrzeżach Urszula i Wojciech Żyłkiewiczowie mają stacjonarną pasiekę: 30 uli nieopodal lasu i łąk. Kawałek dalej stoi ich dom a na podwórzu pszczelarska pracownia.

– Zbudowaliśmy ten budynek od podstaw, specjalnie na pracownię pszczelarską – mówi Urszula Żyłkiewicz. – Była naszym marzeniem.

Pasieka i pszczelarstwo to przede wszystkim pasja Wojciecha Żyłkiewicza. Jako nastolatek pomagał dziadkowi przy jego ulach. Potem pracował przy kilku – już swoich. Pszczoły i ich magia tak go pochłonęły, że po ukończeniu technikum rolniczego a potem studiów, już jako dorosły, jeździł do Pszczelej Woli. Tam bowiem mieści się poważane w całym kraju Technikum Pszczelarskie.

- Jeździł weekendami, uczył się, a ja razem z nim, ale już przy ulach – wyjaśnia Urszula Żyłkiewicz. – Co prawda, mnie do pszczół na początku wcale nie ciągnęło! Bałam się, byłam uczulona, potwierdziły to nawet badania. Ale nie mogłam nie pomóc mężowi. I tak, krok po kroku, nie dość, że się odczuliłam, to jeszcze pszczoły mnie zafascynowały.

Na tyle, że wspólnie z mężem stopniowo zwiększali liczbę pszczelich rodzin. Dziś mają ich prawie 80. Część w pasiece stacjonarnej, a pozostałe w pasiekach wędrownych.

- Mąż przewozi je  nocami i stawia w naszych miejscach od Puszczy Knyszyńskiej aż pod Bielsk Podlaski w zależności od nektarowania – opowiada Urszula Żyłkiewicz. - Mamy pozwolenia Nadleśnictwa Supraśl na stawianie uli w puszczy. Z rolnikami umawiamy się na stawianie przy ich polach po opryskach. Mamy swoich zaufanych gospodarzy.

W ofercie państwa Żyłkiewiczów są zarówno miody leśne, wielokwiatowe, lipowe, ale też gryczane i rzepakowe.

- Zlewamy je na bieżąco, tradycyjnie, po odwirowaniu ramek -  wyjaśnia Urszula Żyłkiewicz. – W pasiece i pracowni przydaje się siła fizyczna, ale przy pszczołach trzeba przede wszystkim zachować spokój. Nie można się denerwować, podnosić głosu. One uczą cierpliwości.

Państwo Żyłkiewicz mają też konkretne plany na rozwój pszczelarskiej pasji.

- Marzy nam się pasieka edukacyjna z prawdziwego zdarzenia, a także zbudowanie przy naszej pasiece stacjonarnej domków do apiinhalacji – mówi Pani Urszula. – Czyli oddychania powietrzem pszczelim dla głębokiego relaksu i poprawy zdrowia.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Pasieka Podlaska Pszczolka Urszula i Wojciech Żyłkiewicz

Pasieka rodzinna prowadzona z pasją i wiedzą. W ofercie miody łąkowe, leśne, lipowe, rzepakowe, gryczane z pasieki stacjonarnej (30 uli) i wędrujących (pozostałe ok. 50 uli). Dostępne także inne produkty pszczele, m.in.: pyłek.

Tel: 664001089 , kontakt/at/podlaskapszczolka.pl

Link do strony: www.podlaskapszczolka.pl

Link do FB: Pasieka Podlaska Pszczółka

Lokalizacja sklepu

Pasieka Podlaska Pszczolka Urszula i Wojciech Żyłkiewicz

ul. Pszeniczna 22, 15-597 Białystok

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Rolniczy Handel Detaliczny

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Miody dostępne na okazjonalnych jarmarkach i targach, na miejscu w gospodarstwie. Zamówienia także poprzez stronę na FB i sklep na stronie producenta.

Certyfikaty, wyróżnienia

199_green-velo

Materiały dodatkowe

"Tym żyje wieś" - wydanie specjalne

[fragment audycji]

Wideo

Header