Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
warzywa, jaja, mięso, mleczne

Trzy kozy - rodzinnie i ekologicznie

Podziel się

Trzy kozy - z eko certyfikatem (Porosły-Kolonia, pow. białostocki)

-  Chodź księżniczko, nie całujemy się na pierwszej randce – upomina młodą kozę pani Małgorzata Wasiuk, gdy witamy się ze zwierzętami w jej gospodarstwie w Porosłach Kolonii. To dla tego miejsca odeszła z akademickiej katedry i kariery na uniwersytecie. Na podbiałostockiej wsi odnalazła wszystko, co potrzebne do dobrego życia. W zgodzie ze sobą i naturą.

Pani Małgorzata nauczyła się doić krowy w wieku ośmiu lat. Dziadkowie mieszkali na wsi, często spędzała tu czas wolny, uczyła się pracy gospodarza poprzez zabawę. Mieszkała jednak z rodzicami w Białymstoku. Tu skończyła szkoły, potem studia na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała na białostockiej uczelni.

- Całe życie marzyłam, by być na wsi, mieszkać tu, ale brakowało mi odwagi, wydawało mi się to nierealne – wspomina. - Postanowiłam jednak wybudować tu dom. I tak się stało, stąd dojeżdżałam do pracy w Białymstoku. Ale takim punktem zwrotnym były moje dzieci, a raczej ich alergie na wszystko, co ze sklepu. Młodszy syn był uczulony na konserwanty i sztuczne barwniki, nawet te zawarte w słoiczkowych zupkach. Pierwszą kozę kupiłam dla niego.

Bella niespodzianka

Koza Bella, kupiona w Internecie okazała się dla Pani Małgorzaty niezwykle łaskawa. Po pierwsze okazało się, że była w ciąży i wkrótce w Porosłach Kolonii była już nie jedna, a trzy kozy – stąd wzięła się nazwa gospodarstwa. Po drugie dawała mnóstwo mleka.

- Przydała się moja nabyta w dzieciństwie umiejętność dojenia krów – śmieje się pani Małgorzata. – Ale w gruncie rzeczy potrafiłam tylko to. Byłam zupełnym laikiem. Zaczynałam od zera, bez specjalistycznej wiedzy, bez pastwiska, bez budynków gospodarczych.

Wówczas pani Małgorzata postanowiła postawić wszystko na jedna kartę –wymówiła dzierżawę swojej ziemi, by osobiście się nią zająć, rozpoczęła przygotowania i zapisała się na studia podyplomowe w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na kierunek „Rośliny i surowce roślinne dla zdrowia”.

- Potrzebowałam żywności dla swojej rodziny i wiedzy jak to robić – tłumaczy. – Na  moim roku byli ludzie podobni do mnie, rodzice, lekarze, farmaceuci, którzy wiedzieli czego chcą: informacji o roślinach i  korzyściach, jakie mogą przynieść człowiekowi.

Decyzja pani Małgorzaty nie spotkała się jednak z entuzjazmem jej otoczenia.

- Znajomi pytali, czy da się to leczyć – wspomina śmiejąc się. -  A dziś chętnie korzystają z moich upraw i wyrobów.

Hodowlana pasja

W gospodarstwie pani Małgorzaty są dziś kozy, owce, gęsi, kaczki, kury i indyki. Jest nawet gołąb – jako ozdoba.

- Owiec matek jest 20 i kóz matek też 20 plus ich przychówek – wylicza pani Małgorzata. – Wszystkie mają imiona i są bardzo komunikatywne.

Są też przedstawicielkami różnych ras: są kozy mleczne, jak British Toggenburg, kozy ogólnoużytkowe rasy anglonubijskiej; są polskie owce nizinne, ale też fryzyjskie albo krzyżówki fryzyjskich z czarnonosą walizerską.

-  Owce walizerskie są typowe mięsne, a fryzyjskie typowo mleczne. Krzyżówka przenosi cechy mateczne w mleku, a poza tym ma fantastyczną, długą, lokowaną wełnę, która w ciągu pół roku jest w stanie wyrosnąć do 15, 20 cm! – chwali pani Małgorzata.  – Jak każdy hodowca staram się dopasować różnego rodzaju rasy do swoich potrzeb. Stąd ta różnorodność.

W jej gospodarstwie są też niewielkie owce romanowskie, stara rosyjska rasa, której zadaniem jest głównie podnoszenie plenności zwierząt. Stado tych owiec w Porosłach Kolonii znajduje się pod tzw. oceną wartości hodowlanej.

- To jedno z trzech takich stad w Polsce. Pozostałe dwa są: w Instytucie Zootechniki w Pawłowicach i w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Brodach k. Poznania, które jest częścią Uniwersytetu Przyrodniczego. Jedynie moje jest prywatne – wyjaśnia pani Małgorzata.

Klient jak dziecko

Gospodarstwo Trzy kozy jest prowadzone przede wszystkim dla rodziny. Dla klientów są wyprodukowane w nim nadwyżki: nabiału, warzyw, owoców, jajek, zwierzęcych tuszek.

-  Jesteśmy praktycznie samowystarczalni. Mamy mleko, jogurty, sery, jajka, pieczywo z własnej mąki, mięso, a nawet wełnę na koce, swetry czy czapki. Mamy też własny warzywnik prowadzony w systemie permakulturowym. A wszystko z certyfikatem ekologicznym – podkreśla pani Małgorzata.

Dlatego zwierzęta w Trzech Kozach nie dostają gotowej, kupnej paszy. Spędzają całe dnie na pastwiskach, łąkach w pobliżu lasu i zagajników.

- Owce, które są wypasione na łąkach, na słońcu, przewiane wiatrem, pachną tym wiatrem i łąką. Wybierają na łące to, co chcą: zioła, liście drzew. Zwłaszcza kozy to zielarki. Po zimie czym prędzej lecą do wierzby, aby się najeść kory, która odrobacza, wspomaga układ trawienny. To bardzo mądre zwierzęta – podkreśla Małgorzata Wasiuk.

Ponadto owce i kozy karmione są warzywami z własnego ogrodu pani Małgorzaty, a zimą sianem z łaki. Kury i kaczki dostają także gospodarską paszę z owsa, jęczmienia, pszenżyta.

- Nie karmimy naszych zwierząt gotową paszą, ani kiszonką, bo to ma olbrzymi wpływ na smak i zapach np. mleka – wyjaśnia pani Małgorzata. – Poza tym skoro sama nie kupuje produktów żywnościowych w sklepach, bo nie znam źródła ich pochodzenia, to swoim zwierzętom także nie dam czegoś takiego – tłumaczy.

W Porosłach Kolonii sprzedaż nadwyżek: świeżych warzyw, jajek, serów kozich a nawet chleba odbywa się w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Podstawą jest reklama szeptana.

- Mam swoich stałych klientów, ogłaszam się też w mediach społecznościowych. Większej reklamy nie potrzebuję – mówi pani Małgorzata. – Bo przecież to tylko nadwyżki, ale przynajmniej moi klienci mają pewność, że jedzą to samo dobro, co moje dzieci.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo rolne „Trzy kozy” Małgorzata Wasiuk

Rodzinne gospodarstwo ekologiczne. W sprzedaży dostępne nadwyżki z uprawy permakulturowej warzyw, produkty mleczne (mleko i sery kozie), świeże jaja, drób.

Tel. kom.: 606611006;

e-mail: malgorzatawasiuk/at/gmail.com

Strona na FB: Trzy Kozy

Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo rolne „Trzy kozy” Małgorzata Wasiuk

Porosły-Kolonia 29d, 16-070 Choroszcz

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Rolniczy Handel Detaliczny

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Na miejscu w gospodarstwie, ogłoszenia na podlaskim e-bazarku oraz w mediach spolecznościowych.

Certyfikaty, wyróżnienia

Certyfikat ekologiczny na całe gospodarstwo.

eko66

Header